Една от най-магнетичните професии, свързани с красотата, е тази на гримьорa. Все повече се засилва интересът към нея, все повече млади хора жеалят да се занимават с нея и се чувстват привлечени. Магията на преобразяващия ефект, съчетана с възможността да изявиш художествени и творчески заложби, умения и таланти, привлякоха талантливи жени да се занимават с грим.
Възможността да претвориш идеите си и да ги реализираш върху лицето на човек е неописуемо удоволствие.
А тази артистична изява е и самостоятелна
– което я прави и много отговорна!
Но често именно приятните страни на професията и нейните предимства създават впечатление за едно неангажиращо, лежерно и не толкова сериозно занимание. Това са и очакванията на много хора, решили да се занимават с грим. Но може би ще ги разочароваме, ако им кажем, че това изобщо не е лесна и лека работа.
Какво трябва да знаят всички, решили да се занимават с грим?
На първо място да не се заблуждават относно сериозността на работата и да преценят добре колко силно е желанието им. Всеки трябва да се убеди лично за себе си, че иска да се ангажира с тази професия, защото трудностите, с които ще се сблъска вежедневната си работа, не са никак малко.
В България работодателите, голяма част от потребителите и клиентите, както и хората, които имат интерес към изучаването и прилагането на професията, неса наясно с нея – като необходимост, приложение, перспективи, начин наупражняване, потребности и т.н.
Голяма част от желаещите да учат грим нямат обективна представа за самата работа, а други изпитват колебания относно реализацията си в бъдеще и значимостта на професията. Не са малко хората, които се изправят пред въпроса, дали освен за грим да не запишат и курс за фризьор, масаж или още нещо, което да ги направи многофунционални и конкурентноспособни на пазара на труда. Това показва неориентираноств желанията. За съжаление това влияе и на отношението на българина към тези професии, а оттук и на самата държава.
Трябва да си доста самоуверен и смел в преценките за себе си, за да смяташ, че ще усвоиш две, три професии с няколко курса.
Или просто да мислиш, че това са умения, които лесно и бързо се придобиват. Практиката също го доказва. Често в козметични салони, на фотосесии в списания, в телевизии се търси някой, който може да направи „повече от един грим”… или пък някой, който освен основните си занимания на фризьор, например, между другото се правя и с грима!
Преди всичко работата на гримьора трябва да се възприема като самостоятелна професия.
Гримът е изкуство, което включва в себе си познания от много материи
– история, цветознание, козметика, анатомия, психология, мода и т.н. Това обаче не го прави зависима част от всички тези области. Смесени професии като козметик-гримьор, фризьор-гримьор, както, разбира се, и гримьор-фризьор, са несериозни.
От полза е теоретично да имаш поглед върху козметика, прическа, мода, PR, маркетинг, психология и други области, за да можеш да разгърнеш таланта си свободно.
За съжаление у нас се шири практиката”всеки разбира от всичко”, която рано или късно ще изиграе лоша шега напрактикуващите я.
Все пак съзнателният, просветеният клиент цени и предпочита перфектни резултати и доказани специалисти в своята област. Или си специалист козметик, или фризьор, или гримьор. Тези професии са в сферата на обслужването, свързват се с изкуство то и кореспондират по между си. Всяка от тях обаче изисква голям набор от специализирани знания и практика, за които са
необходими много време и възможности. Не са малко и вълненията, свързани с избора на обучение. В желанието си да не губят време да учат и в крайна сметка да осъществят мечтата си, кандидат-гримьорите нерядко пренебрегват внимателното проучване на предлаганите курсове.
Разберете повече за обученито по професионален грим при нас: http://dalgoletiebg.com/курс-по-грим/
Преди да се изберат школата и обучението, трябва много добре да се проучат възможностите.